Som ett riktigt fan har fastnat för denna tävling sedan jag kom fram av en slump och fick helt hjärnstillestånd när jag skulle säga tredje rösten.
Tävlingen fungerar på följande sätt:
Strax efter kl 15.00 och kl 17.00 tävlas det varje vardag. Priset är 1000 kr och varje gång någon har fel svar så höjs priset med 1000 kr till. Har du en gissning ring in den på 020-314 314 och bli samtal nr: 10 efter det att tävlingen annonserats i radion. Här på sidan samlar jag ihop de gissningar som genomförts och de svar som jag tror är rätt har jag markerat med fet stil första gången de sägs. Vill du hjälpa till och ser att jag bommat någon röst eller om du har tips på vad det kan vara så maila till mig This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Ny omgång efter kl 15.00 idag den 27/1 - 2012:
Detta hör jag när jag lyssnar: Utländsk kvinnoröst, skånsk man (med rötter från staden Timbuktu i Mali) och tjej med skånsk eller småländsk dialekt. Lyssna här:
- 1 rätt: Lady GaGa, Ola Svensson och Lena Philipsson
- 0 rätt: Lady GaGa, Eric Saade och Jill Johnsson (2 rätt sade de men efter Fredrik frågat på MixMegapols facebooksida har Jonas S sagt " Jag sa fel i fredags tjugo i fem det var 0 rätt... inte två som jag sa då...")
- 1 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Jill Johnsson (helg)
- 1 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Jill Johnsson
- 1 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Jill Johnsson (sista för idag nu när det bara är två om dagen)
- 0 rätt: Lady GaGa, Eric Saade och Sanna Nielsen
- 0 rätt: Lady GaGa, Eric Saade och Kikki Danielsson
- 0 rätt: Natasha Bedingfield, Ola Svensson och Kikki Danelsson (Så då vet vi att det är Tibuktu och Lena PH)
- 1 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Laleh (sista för idag)
- 2 rätt: Lena (Meyer-Landrut), Timbuktu och Lena PH
- 1 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Jill Johnsson
- 0 rätt: Adele, Eric Hassle och Sanna Nielsen
- 0 rätt: Tuuuuuuuuuuuut (inget samtal, hmmh man lirkar lite med reglerna hit och dit)
- 2 rätt: Jessie J, Timbuktu och Lena Ph (ny vecka samma röster, har du någon idé om vem den första rösten är så skvallra till mig:-)
- 2 rätt: Cristina Aguilera, Timbuktu och Lena Ph
- 2 rätt: Anastacia, Timbuktu och Lena Ph
- 2 rätt: Lady GaGa, Timbuktu och Lena Ph (ti 7/2-2012 kl 17:17)
- 2 rätt: Madonna, Timbutku och Lena PH
- 2 rätt: Rihanna, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Kim Carnes, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Susanna Hoffs (Är inte säker på vad hon sa), Timbuktu och Lena PH (to 9/2-2012 kl 17:17)
- 2 rätt: Katy Perry, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Shakira, Timbuktu och Lena PH (Anne hjälpte mig när jag bommade rösterna)
- 2 rätt: Kim Carnes, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Katy Perry, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Nicki Minaj, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Adele, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Rihanna, Timbuktu och Lena PH (Alla hjärtans dag, kram på er alla!)
- 2 rätt: Gladys del Pilar, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Jessie J, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Adele, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Kelly Clarkson, Timbuktu och Lena PH
- 2 rätt: Beyonce, Tibuktu och Lena Ph (ny vecka nya gissningar)
- 1 rätt: Kylie Minogue, Timbuktu och Kikki Danielsson
- 2 rätt: Pink, Tibuktu och Lena Ph (jag saknar en gissning vilken?, vet du maila This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it :-)
- 0 rätt: Katy Perry, Eric Saade och Loreen (Hoppas ni har ätit många semlor, i morgon är det dags för nya gissningar).
- 2 rätt: Ellie Goulding, Tibuktu och Lena Ph
- 2 rätt: Lene Marlin, Tibuktu och Lena Ph (onsdag 22/2 kl 17:17)
När vi nu fått reda på att Jonas Sandberg sade fel på antalet rätt så börjar tänkandet om. Så som det ser ut nu är de rätta är x, Timbuktu och Lena PH. Mitt första förslag var dock fel:-(
Förra omgången vanns av en tjej som heter Marie och hon vann 77 000 kr på gissningen:
3 rätt: Kelly Clarkson, TakidaRobban och Linda Bengtzing (Marie tog hem 77 000 kr, grattis nya röster om en timme)
Alla tidigare gissningar i de senaste omgångarna är finns att läsa på denna sida!
OBS! Kopplingen.se är inte på något sätt lierat med MixMegapol utan är enbart en fansida med folk som tillsammans gissar och håller reda på vad som gissats.
Mer info om själva tävlingen hittar ni på MixMegapols hemsida: http://www.mixmegapol.se/mystiska-roster
Mvh
Tomas Söderlind, kopplingen (Mystiska Röster Fan)


